Sandviç Panel denilince Tokyap

Tokyap Sandviç Panel'de kullanılan malzemeler; uluslararası standardı Amerikan A-1000 ve 3000 serisi alüminyum ve ısı iletkenlik katsayısı (lamda) 0,034 kcal/m²h°c olan, suda çözülmeyen ve erimeyen özelliğe sahip, levha boyunca homojen yapıda, E sınıfı (B1) alev yürütmez ve CFC gazı içermeyen EPS’dir.

  ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLER REFERANSLAR İLETİŞİM

 

 

 

 

TOKYAP Panel Çeşitleri

TOKYAP Sandviç Panel; ortasında poliüretan, eps (polistiren), taş yünü ve cam yünü gibi ısı yalıtım amaçlı dolgu malzemesi ile her iki yüzünde metal trapez levha (alüminyum levha veya boyalı galvaniz saç) olan çatı, cephe ve soğuk oda malzemesidir.

Binaların dış kabuğunu estetik bir şekilde kaplayarak; su ve ısı yalıtımı sağlayan sandviç paneller; sanayi yapıları, askeri yapılar, sosyal yapılar, zirai yapılar, spor tesisleri, şantiye binaları, silolar, hipermarketler, alışveriş merkezleri, soğuk hava depoları ve hal binaları gibi taşıyıcı sistemi çelik ve prefabrike beton olan her tür yapı da kullanılır.

Sandviç paneller, iç ve dış bileşenlerinin en iyi özelliklerini birleştiren hafif ama dayanıklı yapı malzemeleridir. Dolgu tipine göre; çatı, cephe ve soğuk oda sistemlerinde kullanılır.

Mimar ve mühendislerin bir yapıyı tasarlarken dikkate aldığı; ısı yalıtımı, hava geçirimsizliği, hijyen, terleme, güvenlik, estetik gibi ihtiyaçların hepsine sandviç paneller cevap verebilmektedir. Fabrikasyon olarak üretilen sandviç paneller, dış levhalar ve iç dolgu malzemesi hazır bir sistem olarak monte edilir.

Üretim Teknolojisi

Sandviç panel; iki metal levha arasında poliüretan, taşyünü, camyünü ve eps olmak üzere 4 farklı yalıtım dolgusuyla üretilebilir.

Sandviç paneller, bilgisayar kontrollü tam otomatik üretim hatlarında en yüksek teknolojiyle üretilir. Panel üretim hattına giren rulo halinde saclar, sandviç panelin alt ve üst yüzeyini oluşturur. İki yüzey arasına ise özel sistemlerle poliüretan enjekte edilir veya özel besleme üniteleri ile taşyünü, camyünü veya EPS yalıtım tabakası oluşturulur. Bant preste fırına girer ve iç yalıtım tabakası ayrılmaz şekilde yüzey levhalarına yapışır.

Sandviç paneller daha sonra istenen boylarda otomatik olarak kesilir, paketlenir ve sevk edilmeye hazır hale gelir.

Avantajları

arrow Çevre dostudur. Yalıtım özelliği sayesinde karbondioksit salınımını azaltır, hava kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunur.

arrow Kesintisiz üretim hattı teknolojisiyle, istenilen boy ve kalınlıkta üretilir.

arrow Kırılmaz, çatlamaz, deforme olmaz, pas tutmaz, yıllar boyu güvenle kullanılır.

arrow Dünyanın en iyi ısı yalıtım malzemesinden birisi olan Ekspanded Polistren (EPS) veya taş yünü dolguludur.

arrow Diğer çatı ve cephe kaplama ürünlerine göre çok hafiftir. Kolayca taşınır, monte edilebilir ve sökülebilir.

arrow Rutubetsiz ve sağlıklı ortamlar sağlar, gıda şartnamelerine uygundur.

arrow E (B1) sınıfı alev yürütmez EPS 'den üretilir.

arrow Üretiminde CFC kullanılmadığından yangın anında zehirli gaz çıkarmaz.

arrow İstenirse metal yüzeyleri film ile kaplı olarak üretilebilir.

 

Sandviç Panel Katmanları

Metal İç ve Dış Yüzey

Sandviç panelin metal iç ve dış yüzey kalınlıkları panelin yük taşıma değerine etki ettiği için, taşıyıcı sistemdeki aşık aralıklarına göre uygun olan kalınlıkta malzeme seçilmelidir. Metal malzeme olarak, galvaniz sac veya alüminyum kullanılabilir.

Galvaniz Sac:

Sandviç panellerde metal dış yüzeye uygulanan galvaniz kaplama sacın korozyon dayanımını artırır. Taşıyıcı yüzeyde galvaniz sac minimum 0,50 mm kalınlığında ve boyalı olarak kullanılmalıdır.

Alüminyum

Alüminyumun korozyon dayanımı çok yüksek olan bir malzemedir, iyi bir iletkendir ve genleşme katsayısı galvaniz saca göre yüksektir. Naturel, koruyucu laklı veya boyalı olarak kullanılabilir. Sandviç panellerde kullanılan alüminyum taşıyıcı yüzey kalınlığının 0,40 mm'den ince kullanılmamasi tavsiye edilir.

Boya

Boyalı sac; galvanizli sacın ve alüminyumun coil coating tekniği ile kesintisiz üretim hattında boyanması ile elde edilir. Öncelikle metalin her iki yüzeyine astar uygulanır ve fırınlanır. Son kat olarak istenen RAL renginde ve cinste boyama yapılır ve tekrar fırınlanır, son olarak rulo boyalı olarak sarılır. Renkler RAL kataloğu esas alınarak seçilir.

Ara Yalıtım Katmanı

Poliüretan

Poliüretan, polyol ve izosiyanat adlı iki ana bileşenin, özel üretim şartlarında, katalizör malzemelerle, yüksek basınç altında karışımıyla oluşan rijit sert köpüktür. Kapalı hücre yapısına sahip bir köpük olduğu için üstün ısı yalıtımı sağlayan bir malzemedir.

Taş Yünü / Cam Yünü

Taşyünü ve Camyünü gibi mineral yünler, lifli malzemelerdir. Bu yüzden ısı yalıtımı ve ses yutma değerleri çok yüksektir. Taşyünü ile camyünü arasındaki en önemli fark sıcaklık dayanımlarının farklı olmasıdır. Taşyünü yüksek ses yalıtımının yanı sıra özel yangın güvenliğine ihtiyacı olan yapılarda veya yanıcı, parlayıcı maddelerin depolandığı yerlerde tercih edilen yalıtım tabakasıdır. Kalınlık arttıkça yangın direnci de artar. Taş yünü ve cam yünü dolgular, tam otomatik üretim tesislerinde dilimlenerek lifleri panel yüzeyine dik hale getirilir, böylece panelin basınca karşı dayanıklılığı arttırılmaktadır.

Ekspande Polistiren

Ekspande Polistiren (EPS), petrol türevi, termoplastik bir malzemedir. Çok küçük polistiren tanecikleri su buharı ile ısıtılınca genleşir. Pentan gazı sayesinde şişmeye, bu arada birbirlerine sıkıca yapışmaya başlarlar ve içinde bulundukları kalıbın şeklini alırlar. Pentan gazı bu sürecin sonunda hava ile yer degiştirir. Küçük gözenekli taneciklerin içinde hapsolan bu hareketsiz ve kuru hava, EPS levhaların üstün ısı yalıtım özelliklerine sahip olmasını sağlar. Isı yalıtım dolguları arasında en ekonomik ve hafif olan üründür.

 © copyright 2007 TOKYAP www.tokyap.com
bazaltkayrakparke taşıgranit küp taşbimssandviç panelponzaküp taşpomzabimsyalıtımstraforlu bimsbimsküptaşbimsstrafor asmolenstrafor